Kaukaz – Wycieczki do Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu

Wycieczka do Gruzji

 

 

Aby zobaczyć ofertę wycieczek przewiń na dół strony poniżej opisu Gruzji.

 

Dlaczego warto zobaczyć Gruzję?

Gruzja uwodzi niesamowitą przyrodą,  ciekawymi obyczajami, wielowiekowymi zabytkami, inspirującą kulturą. Jest krajem przeciwieństw, gdzie nowoczesna architektura stolicy spotyka się z krętymi uliczkami Starego Miasta, a wielkomiejski pośpiech zderza się z powolną codziennością gruzińskich górali, którzy podobnie jak przed wiekami zajmują się wypasem owiec na zboczach Kaukazu. To tutaj biesiady trwają do białego rana, stoły uginają się od potraw, wino leje się dzbanami, a sławne gruzińskie toasty nie mają końca… Jest w tym miejscu coś magicznego, co przyciąga. Zapraszamy zatem na „przygodę życia” – wyjazd do kraju, gdzie znaleźć można wszystko: piękne góry, ciepłe morze, niespotykanie gościnnych ludzi i fantastyczne podejście do świata.

Jak dotrzeć na miejsce?

Nic prostszego: w tym momencie w Polsce działa już dwóch przewoźników, tj. linie LOT i Wizzair, którzy oferują loty bezpośrednie na trasach Warszawa-Tbilisi Warszawa-Kutaisi, Katowice-Kutaisi.

Jaki dokument jest potrzebny?

W zupełności wystarczy dowód osobisty. Oczywiście można też legitymować się paszportem.

Wycieczka do Gruzji

Gruzińskie supry

Prawdziwa wycieczka do Gruzji nie może się obyć bez głównej atrakcji – gruzińskiej biesiady. Niejeden kraj na świecie może się pochwalić piękną przyrodą, monumentalną architekturą, bogatą historią. Ale tylko Gruzja ma oprócz tego supry, które zapadają w pamięć głębiej niż najwspanialsze zabytki. Gruzini nazywają swoje supry “Małą Akademią”, ponieważ to właśnie w trakcie wspólnego biesiadowania starsze pokolenia przekazują swoje tradycje, wierzenia i ideały młodszym pokoleniom. A wszystko to odbywa się w oprawie tradycyjnej muzyki, tańców, z kielichem wina w dłoni, przy suto zastawionym stole, w atmosferze radości i wzajemnego zrozumienia.

Na czas każdej “Małej Akademii” niepodzielną władzę przy stole sprawuje Tamada, który wygłasza sławne gruzińskie toasty. Każdy z tych toastów niesie ze sobą określone przesłanie, wypowiadany jest w odpowiedniej kolejności, jest pochwałą życia i niewymuszonym dziękczynieniem. To wszystko sprawia, że gruzińska supra staje się największą sztuką, jaką można w Gruzji zobaczyć – taką, która czasem wzrusza, czasem bawi, ale przede wszystkim zachwyca i zacieśnia więzy międzyludzkie.

Co warto zobaczyć w Gruzji?

Wpisując w wyszukiwarce frazy: “Gruzja wycieczki” natkniemy się najczęściej na konkretne oferty, wraz z szczegółowym planem zwiedzania. Często jednak nazwy miejscowości ujęte w programie niewiele nam mówią. Co zatem warto w Gruzji zobaczyć? To oczywiście zależy od wielu czynników, ale jednym z nich są z pewnością preferencje i tutaj możemy nieco pomóc.

Wycieczkę warto rozpocząć od serca Gruzji – Tbilisi. Stolica ma do zaoferowania szeroki wachlarz atrakcji: kluby dla imprezowiczów, muzea dla amatorów sztuki, najlepsze restauracje dla smakoszy, łaźnie siarkowe dla tych, którzy pragną relaksu. Poza tym Tbilisi jest po prostu piękne i najzwyczajniej warto pospacerować po wąskich uliczkach miasta i poszukać własnych ulubionych zakątków…

Miłośnikom gór na pewno trzeba polecić przejazd trasą “Gruzińska Droga Wojenna” aż do Kazbegi, gdzie można zobaczyć malowniczo położoną świątynię Cminda Sameba – najpopularniejszy bodaj widokówkowy krajobraz Gruzji. Dla kontrastu należy wybrać się w zachodnie rejony gruzińskiego Kaukazu, takie jak Swanetia, gdzie podziwiać można średniowieczne baszty, wybrać się pod lodowiec lub do najwyżej położonej osady w Europie – Uszguli.

Amatorom plażowania zdecydowanie radzimy udać się do Batumi – gruzińskiego “Las Vegas”, które zachwyci nie tylko swoim nadmorskim klimatem, ale też ciekawie skontrastowaną architekturą Starego Miasta i nowoczesnego kurortu.

Kachetia to region, który przypadnie do gustu znawcom i smakoszom wina. To stąd wywodzą się słynne na całym świecie marki tego napoju

Wycieczki - Kaukaz – Wycieczki do Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu