Loading

Gruzja dla smakoszy

Witamy na blogu CZAJKA TRAVEL

Zgrany zespół ludzi, dla których podróże to pasja i sposób na życie.

Gruzja dla smakoszy

Gruzja to kraj niezwykle interesujący nie tylko pod względem historycznym i geograficznym. To niesamowite miejsce, które na zawsze pozostanie w pamięci odwiedzających także ze względu na bardzo specyficzne tradycje kulinarne przekazywane od setek lat z rodziców na ich pociechy.

Warto podkreślić fakt, że Gruzja dzięki zróżnicowanemu klimatowi przez większą część roku ma dostęp do świeżych owoców i warzyw, które Gruzini potrafią mieszać i serwować na tysiące sposobów. Jeśli dodamy do tego soczyste mięso oraz obłędnie pachnące przyprawy otrzymamy prawdziwy raj dla podniebienia. Takie przyprawy najczęściej kojarzą się z Azją i przysmakami sprzedawanymi tam na ulicach, które już z daleka przyciągają głodnego zapachem – słusznie! Badacze przypuszczają, że początków tradycyjnej kuchni gruzińskiej należy dopatrywać się w Azji, a dokładniej w Indiach.

Czas posiłków w Gruzji jest czasem wyjątkowym. Gruzini to naród, który lubuje się we wspólnym biesiadowaniu przy suto zastawionym stole i wielu rodzajach rodzimego wina. Często kolacje przemieniają się tam w tak zwane supry – tradycyjne uczty, podczas których wygłaszane są uroczyste toasty na cześć ojczyzny, członków rodziny, przyjaciół, sąsiadów… tematy się nie kończą, a toasty trwają i trwają.. Gruzini wznoszenie toastów opanowali do tego poziomu, że jest to temat wart osobnego wpisu.

Jednym z pierwszych znaków szczególnych gruzińskiej kuchni jest fakt, że wszystkie dania podawane są na dużych misach i półmisach na środku stołu, a nie osobno dla każdego uczestnika posiłku. Druga rzecz, która zwróci naszą uwagę, to ogromna ilość przystawek, jakie serwuje się zarówno przed jak i w trakcie głównego posiłku. Tutaj należy zawalczyć z pokutującym od lat stereotypem, że kuchnia gruzińska jest bardzo mięsna i wegetarianie nie znajdą tam niczego dla siebie – wręcz przeciwnie! Prosimy tylko spojrzeć…

Jako pierwsze na stole pojawiają się przepyszna sałatka ze świeżych pomidorów i bazylii, sałatka z nadziewanych zmielonymi orzechami włoskimi orzechów posypanych świeżymi nasionami granatu (badridżani), placuszki kukurydziane mczadi, które zagryza się najczęściej potrawką z fasoli, czosnku i kolendry (lobio), pulpeciki pchali ulepione z siekanych warzyw (mogą to na przykład być buraki, fasola, bakłażany), świeżo wypiekany chleb, swojskie frytki, różne rodzaje sera – podobno w Gruzji jest ich około 250 gatunków – oraz prawdopodobnie najbardziej rozpoznawany gruziński przysmak, chaczapuri.

Chaczapuri przygotowane przez Gruzinów jest prawdopodobnie jak włoska pizza – nigdzie nie smakuje tak dobrze, jak w swojej ojczyźnie. Istnieje kilka rodzajów tego placka, które różnią się od siebie kształtem lub dodatkami – niektóre są daniem bezmięsnym (chaczapuri imeruli), inne mają mięso (kubdari), mogą też być podane z jajkiem (chaczapuri adzaruli).

O jedzeniu można mówić bez końca, w związku z czym zapraszamy do lektury drugiej części ‚Gruzji dla smakoszy’!

admin007

admin007

POZOSTAW KOMENTARZ